Vinice a réva


Vína rodinné firmy Vinařství Ovčáčík, vyráběná ve vinných sklepích na Velehradě, pochází výhradně z vlastní produkce hroznů révy vinné pěstované v obci Tupesy, viniční trati „Staré Hory“. Tato viniční trať, jež je součástí přírodního parku Chřiby, bývá považována za vůbec nejcennější v regionu.

Vysoká hodnota těchto pozemků je dána výjimečnou kvalitou půdy (konkrétně mohutnými vrstvami sprašové hlíny se silným nasyceným vápníkem, který se zde vyskytuje ve formě valounů v celém půdním horizontu) a ideálními, k jihu orientovanými svažitými polohami, od severu a severozápadu výhodně chráněnými pohořím Chřibů, nacházejícími se nedaleko od hradu Buchlova a v těsné blízkosti velehradského kláštera.

Celková rozloha vinic čítá 3,6 hektarů vysazených v úzkém sponu s větší hustotou sazenic na hektar. Nikoliv však proto, aby se sklízelo více hroznů (jako v případě širokého řádku s většími rozestupy), ale aby se naopak cíleně sklízel menší objem ve vyšší kvalitě. Proto také na každém keři visí daleko méně hroznů, než je běžně zvykem; zohledněn je tak nejen krátký řez, ale i biologické důvody. Tam, kde je réva vysázena hustě, je totiž vzájemná potravní konkurence vyšší. Keře produkují méně hroznů, do těch však soustřeďují veškerou energii.

Díky výborné fyziologické kondici révy vinné v takto ekologicky obhospodařovaných vinicích jsou sklízené hrozny velmi dobře vyzrálé. To se ve výsledku projevuje větším podílem vysoce kvalitních koncentrovanějších vín, vykazujících plnější ovocnější chuť s delší perzistencí.

Vína z takovýchto vinic jsou proto velmi delikátní, svérázná, mají nezaměnitelný charakter a jsou přímo předurčena k dlouhodobému zrání v láhvích, ba dokonce toto dlouhodobé zrání vyžadují. Odměnou vína za potřebná léta strávená v láhvi jsou pak i výrazněji se v něm projevující zajímavé tóny květinových vůní (např. japonské růže, lípového květu, černého rybízu), aroma medu, lískových oříšků, perníku, tropického ovoce, ušlechtilého exotického dřeva, případně i hořké čokolády apod.
 


Jak si vybrat

Veškerý sortiment našich vín je dostupný v katalogu vín. Katalog obsahuje podrobné informace o každé láhvi vína


Kontakt

Václav Ovčáčík

Nad Chmelnicí 252
Velehrad
68706

IČO: 124 14 301


tel: 572 571 191